28 września 2017 roku uczniowie klas IV-VII, w ramach realizacji programu „Kultura niejedno ma imię”, wyjechali do centrum swego rodzinnego miasta, by poznać jego historię i zobaczyć najciekawsze miejsca.
A wszystko zaczęło się od wzgórza Świętego Mikołaja, gdzie miasto miało swoje początki. Dziś w tym miejscu znajdują się zabudowania klasztorne ss. Benedyktynek oraz Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej.

O dziejach miasta i jej założycielach ciekawie opowiedziała nam pani przewodnik - Zofia Bieńkowska. Po zwiedzeniu Opactwa Sióstr Benedyktynek, Czarnej Kaplicy oraz ciekawych wystaw znajdujących się w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, przeszliśmy na sąsiednie wzgórze, na którym był lokowany Jarosław.

Poznawanie historii rodzinnego grodu zakończyliśmy w Cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego. Gospodarz świątyni, ksiądz Krzysztof Błażejewski, przedstawił dzieje parafii greckokatolickiej, opowiedział o jednej z najpiękniejszych ikon znajdującej się w tym miejscu, czyli o cudownej ikonie Matki Bożej nazywanej Bramą Miłosierdzia, której powstanie datuje się na rok 1640. To obraz, który, decyzją papieża Franciszka, 8 grudnia 2015 roku był obecny w Watykanie podczas otwarcia Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.