Decydujące jest to, do czego komputer jest używany. Należy zatem określić, w jakim celu dziecko może korzystać z komputera (czy telewizora). Np. celem jest zagranie w konkretną wartościową grę, (obejrzenie konkretnego wartościowego programu telewizyjnego), czy sprawdzenie czegoś w Internecie. Po osiągnięciu tego celu dziecko powinno odejść od komputera czy telewizora, żeby celem nie stało się samo spędzanie czasu przed komputerem czy telewizorem z powodu utracenia przez dziecko umiejętności znalezienia ciekawszych zajęć.

Jakie wartościowe programy może rodzic podsunąć dzieciom? Poniżej kilka propozycji:

od 4 lat

"ABC z Reksiem" - Program uczy dziecko liter, jak też obsługi komputera. Dziecko uczy się posługiwania myszką i logicznego myślenia - układając puzzle, łącząc pasujące elementy...

 

od 5 lat

„Królik Bystrzak dla zerówki – Lot do Balonii" - nauka czytania i liczenia dla przedszkolaków.

Bolek i Lolek - Alfabet i Nauka Czytania

Klik uczy czytać.

od 6 lat

Fritz & Czesław: Nauka gry w szachy dla dzieci

Angielski dla dzieci, AidemMedia

od 7 lat

Reksio i ortografia

Klik uczy ortografii

Matematyka: Mnożenie i dzielenie (seria: Edukacja XXI wieku)

Niejednokrotnie do podręczników dzieci w wieku szkolnym dołączane są płyty CD-ROM, z których dzieci mogą korzystać, ucząc się dokładnie tych treści, które są wymagane w szkole. Warto, by dziecko z nich skorzystało.

Propozycje ciekawych stron internetowych można znaleźć w dziale Uczenie się w Sieci.