10 wskazówek:

  1. Nigdy nie podawaj swojego nazwiska, adresu, numeru telefonu, czy zdjęć lub haseł w Internecie. Często bowiem nie wiadomo, co się z nimi dalej dzieje. Jeśli uważasz, iż jest to konieczne, zapytaj swoich rodziców.
  2. Bądź krytyczny wobec informacji znalezionych w Internecie. Często nie wiadomo, skąd pochodzą informacje ani czy ktoś rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje.
  3. Nigdy nie spotykaj się sam z ludźmi, których poznałeś poprzez Internet. Na spotkanie zabierz ze sobą osobę dorosłą, której ufasz.
  4. Bądź uprzejmy dla innych w Internecie (NETYKIETA). Wszystkiego, czego nie wypada normalnie robić w życiu, nie należy również robić w Internecie.
  5. Korzystaj ze znanych portali, witryn instytucji i firm, i nawigacji na stronie swojej szkoły. Nie wchodź na nieznane strony, ponieważ zawierają niejednokrotnie wątpliwe informacje, a nierzadko również wirusy.
  6. Nigdy nie klikaj na załącznikach w e-mailach pochodzących od nieznanych nadawców lub gdy nie masz pojęcia, co w nich jest. W załącznikach listów e-mail są bowiem często ukryte wirusy.
  7. Bądź ostrożny przy pobieraniu plików: niebezpieczeństwo ściągnięcia wirusów! Czasem takie programy same nawiązują komunikację telefoniczną, a Ty zostaniesz przykro zaskoczony wysokim rachunkiem za telefon. Mogą one również uszkodzić Twój komputer!
  8. Bezpłatne ściąganie muzyki i filmów jest często nielegalne.
  9. Superoferta jest najprawdopodobniej jedynie trikiem (sztuczką, chwytem).
  10. Gdy coś wydaje Ci się niepokojące, masz negatywne uczucia lub nawet boisz się, musisz koniecznie porozmawiać o tym ze swoimi rodzicami lub inną dorosłą osobą.