Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną ustanowiony został w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dzień ów ma swój początek we Francji, gdzie obchodzi się go 5 maja. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie wtedy świętowany jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

W naszym mieście barwne i radosne obchody tego dnia organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło
w Jarosławiu. Jaki jest cel takich działań? Przede wszystkim uwrażliwienie serc. Warto w codziennym zabieganiu zatrzymać się na chwilę i dostrzec, że obok nas żyją inni. Tacy, którym taka zwyczajna codzienność może sprawiać więcej trudności niż przeciętnemu człowiekowi, ale to wcale nie zabija w nich radości życia, a często nas tą radością zarażają.
W piątek – 1o maja 2019 r. – Marszem Godności rozpoczęły się w Jarosławiu obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. I chociaż pogodna może nie była wymarzona to kolorowy, radosny tłum ludzi z pomarańczowymi balonikami w dłoniach – w tym uczniowie naszej szkoły –  przemaszerował od ulicy Wilsona 6, czyli spod siedziby koła PSONI, w kierunku jarosławskiego rynku. Tutaj czekały na wszystkich liczne atrakcje oraz występy artystyczne. Jednym z honorowych patronów, a jednocześnie uczestnikiem marszu był Burmistrz Miasta Jarosławia – Waldemar Paluch.
Niemal każda osoba biorąca udział w marszu miała ze sobą jakiś pomarańczowy gadżet lub strój, bo to kolor dobrego, pozytywnego nastawienia do życia oraz radosnej spontaniczności, a tej nikomu tego dnia nie brakowało.

Więcej informacji na: www.jaroslaw.pl