W  sobotę 8 czerwca 2019 w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu rozpoczęły się obchody Dnia Patrona Miasta, którym jest bł. Michał Czartoryski OP.

Kluczowym elementem obchodów była uroczysta Msza Święta sprawowana przez o. Pawła Kozackiego - Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów w Polsce. Na Eucharystii obecne były również władze miasta z Panem Burmistrzem – Waldemarem Paluchem na czele.

Zebrani w bazylice mogli usłyszeć wspomnienia rodzinne Pani Barbary Czartoryskiej – bratanicy Patrona Miasta.

Wieczorem tego dnia na palcu przed bazyliką został wręczony akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia. Otrzymała go Pani Władysława Kondracka. W uzasadnieniu Rada Miasta Jarosławia napisała: „w uznaniu dla bohaterskich dokonań i niezłomnej postawy w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny". Pani Władysława została w 1940 roku zesłana wraz z rodziną na Syberię. W roku 1943 roku dotarła do Anglii, gdzie wstąpiła do Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet (WAAF). Po wojnie wróciła do Polski i zamieszkała w naszym mieście.

Po uroczystości zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Exodus 15. Oto jeden z utworów zespołu: https://www.youtube.com/watch?v=vo5yTOZPC0o

Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentował poczet sztandarowy pod opieką pani Marii Kowal.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: https://ekspresjaroslawski.pl/artykul/dzien-patrona-miasta/699156