gazetka internet 1

• Nigdy nie podawajswojego nazwiska, adresu, numeru telefonu, czy zdjęć lub haseł w Internecie. Często bowiem nie wiadomo, co się z nimi dalej dzieje. Jeśli uważasz, iż jest to konieczne, zapytaj swoich rodziców.

• Bądź krytycznywobec informacji znalezionych w Internecie. Często nie wiadomo, skąd pochodzą informacje ani czy ktoś rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje.

• Nigdy nie spotykaj się sam z ludźmi, których poznałeś poprzez Internet. Na spotkanie zabierz ze sobą osobę dorosłą, której ufasz.

• Bądź uprzejmy dla innych w Internecie (NETYKIETA). Wszystkiego, czego nie wypada normalnie robić w życiu, nie należy również robić w Internecie.

• Korzystaj ze znanych portali, witryn instytucji i firm, i nawigacji na stronie swojej szkoły. Nie wchodź na nieznane strony, ponieważ zawierają niejednokrotnie wątpliwe informacje, a nierzadko również wirusy.

• Nigdy nie klikaj na załącznikach w e-mailach pochodzących od nieznanych nadawcówlub gdy nie masz pojęcia, co w nich jest. W załącznikach listów e-mail są bowiem często ukryte wirusy.

• Bądź ostrożny przy pobieraniu plików: niebezpieczeństwo ściągnięcia wirusów! Czasem takie programy same nawiązują komunikację telefoniczną, a Ty zostaniesz przykro zaskoczony wysokim rachunkiem za telefon. Mogą one również uszkodzić Twój komputer!

• Bezpłatne ściąganie muzyki i filmów jest często nielegalne.

• Superofertajest najprawdopodobniej jedynie trikiem (sztuczką, chwytem).

• Gdy coś wydaje Ci się niepokojące, masz negatywne uczucia lub nawet boisz się, musisz koniecznie porozmawiaćo tym ze swoimi rodzicami lub inną dorosłą osobą.